Jeszcze dwa lata temu niemal nikt nie wiedział, co to Trapani, a w przewodnikach pisali, że nie ma tam nic do zwiedzania. Jak ktoś był w okolicy, to kierował się prosto na Erice i opuszczał to miasto nie zaglądając tam ani na chwilę. Dziś Trapani stało się sycylijskim (a może włoskim?) centralnym lotniskiem Rayanera, niektórzy prosto z lotniska jadą do Palermo, ale są tacy co się zastanawiają, co tu można zwiedzić i gdzie stąd pojechać. Ponieważ Trapani to moje odkrycie i AMORE MIO :) - chcę Was namówić - nie mijajcie Trapani obojętnie! Poniżej postaram się umieścić jak najwięcej informacji użytecznych w podróży.
Zapraszam też wszystkich, którzy pytają mnie o rady marząc o podróży na Sycylię, na tworzony przeze mnie serwis Jedziemy na Sycylię!
Dojazd z lotniska Birgi:
Samolot przylatuje o 22.55, o 23.30 jest autobus linii AST (cena 4,50). Jest też - na tym samym stanowisku - inny autobus, który jedzie do Palermo. Za kurs do Trapani bierze 8 euro, więc różnica jest spora! Autobus zatrzymuje się przy Autostazione (obok dworca kolejowego) i w porcie. (uwaga, to dane z 2010 r!)
Nocleg:
Poprzednim razem spałam w B&B Novecento, 30 euro za jedynkę. Na plus - XIX wieczna kamienica, piękna ceramiczna posadzka, która jest tłem mojej galerii z Sycylii, proste stylowe wyposażenie, świetlica z pianinem oraz fantastyczne śniadania (cudowne urozmaicone pieczywo) podawane na tarasie przez właściciela. Na minus - spora odleglość od centrum (25 min. piechotą), nieciekawa dzielnica, no i te śniadania - 8.30-9.30, chcąc coś zobaczyć nie mogłam skorzystać 2 x na 4 dni, a gospodarz nie był absolutnie elastyczny. W ciągu dnia nie można skorzystać z kuchni. Jest komputer i internet, ale uwaga - linux. Można za darmo skorzystać z roweru.
Właściciel jest bardzo zasadniczy i mało wyrozumiały, choć sympatyczny. Ustalone godziny śniadania, godziny check in i check out, jak się przyjdzie za późno, może być problem. Mówi po angielsku i hiszpańsku.
Tym razem spałam w B&B Bella Trapani, 25 euro w jedynce i w dwójce też (ponoć to była cena specjalnie dla mnie, nie wiem:). Minus może dla kogoś - dość małe, bardzo proste pokoiki w zwyczajnym bloku (mnie to nie przeszkadza), i śniadania zwyczajne. Plusów jest dużo więcej:
- dwa kroki od portu (dosłownie - 2 minuty do przystanku autobusowego i do przystani), no i tu się zaczyna Stare Miasto, nic się nie traci na dojazdy. Wiele razy w ciągu dnia można wpaść na moment do domu, no i ta odległość od przystanku i portu... Nie kupiłam biletu na autobus miejski ani raz, nie było potrzeby. Jedynie do Erice trzeba albo kawał dojść, albo dojechać autobusem.
- śniadanie po prostu w lodówce, nie ma żadnych sztywnych godzin, o której się chce (w ciągu dnia też) można sobie wziąć, zrobić kawę, można też ugotować nawet i obiad jak kto chce, dowolnie skorzystać z lodówki. To też wielki plus. Śniadanie (podobno można sobie zamówić, ale my dostawaliśmy codziennie to samo) - kawa, mleko, słodki rogalik, masło, dżem, nutella, soczek. Jest mikrofalówka.
- w łazience (dwie do wyboru) jest suszarka do włosów i pralka
- no i Hot Spot, chyba na wifi (nie próbowałam) i na kabel, darmowy. Stoi też komputer, ale nie próbowałam.
Właściciel to kapitan Yacht Clubu, przeuroczy człowiek, ale w tym czasie organizował Festiwal Latawców w San Vito i nie było z nim niemal kontaktu. Nie ma problemu z zostawieniem bagażu, żadnych sztywnych godzin, ludzie bardzo układni. Właściciel mówi po angielsku. Można płacić kartą.
Wynajęcie rowerów w informacji turystycznej:
5 euro za 2,5 godziny, 10 euro za dzień, trzeba dać zastaw
Wynajęcie samochodu:
Mały samochód Citroen C1 - 45 euro na dobę, jako zastaw karta kredytowa (tzn numer karty). My w jeden dzień zużyliśmy benzyny raptem za 12 euro.
CO MOŻNA ZOBACZYĆ BĘDĄC W TRAPANI
Oczywiście - Trapani
Miasto jest długie i sierpowato wchodzi w morze. Na wschodzie (północnym) sięga góry Erice, na zachodzie kończy się cienkim, coraz cieńszym paskiem lądu wchodzącego jak molo daleko w morze, zakończonego Torre di Ligny. Wschodnia część miasta, od Piazza Vittorio Emanuele aż do Erice jest niezbyt ciekawa, choć główna ulica Via Fardella i potem via Erice to eleganckie ulice. To co zasługuje na dokładne spenetrowanie w Trapani to część zachodnia - od Piazza Vittorio Emanuele na zachód. Stare miasto, port, główne i boczne uliczki, pięknie odrestaurowane kamienice i te czekające na swoją kolej... Miasto jest czyste, zadbane, spokojne. Spójrzcie tylko na zdjęcia!
Erice
Nie piszę tu o Erice, bo byłam tam podczas poprzedniej podróży po Sycylii, radzę zajrzeć na tamtą relację Moja Sycylia. Powiem tylko - wjazd kolejką kosztuje 5 euro tam i z powrotem i nie można być w Trapani i nie pojechać na Erice. Trzeba tam być, trzeba ją obejść dookoła i z góry spojrzeć na cały świat.
Egady:
Favignana i Levanzo są blisko, można się tam wybrać jednego dnia. Na Favignanie radzę wynająć rowery, większa część wyspy jest płaska, jest wiele zatoczek gdzie można się kąpać, opalać. Levanzo jest górzysta, raczej do chodzenia lub wycieczka łodzią. Jest tam Grotta Genovese którą warto zwiedzić (wstęp z przewodnikiem). Marettimo to wycieczka na cały dzień, nie ma tam plaż, to wyspa do chodzenia i do obejrzenia z łodzi. Można też wybrać się na wycieczkę na Marettimo statkiem wycieczkowym - wycieczka rusza z Favignany, trwa cały dzień, kosztuje koło 40 euro (+ 17 euro za rejs na Favignanę to razem koło 60 euro). Na pokładzie obiad (w cenie wycieczki).
Statki: Marettimo, (rozkład i ceny poza sezonem):
Wodolot Siremar, o 8.35 tam i 17.15 z powrotem, 31 euro. Łódka dookoła wyspy z zaglądaniem do grot i przewodnikiem (bez wysiadania) 15 euro.
Favignana, Levanzo - wiele razy w ciągu dnia, do wieczora, bilet w 1 stronę ok. 8 euro (lepiej kupić tylko w 1 stronę, żeby na miejscu zdecydować kiedy wracać). Wodolot płynie na obie wyspy, nie trzeba kupować oddzielnego biletu.
Riserva dello Zingaro
Rezerwat to problem przede wszystkim z dojazdem środkami komunikacji. Bliżej można dojechać od południowej strony, jedzie się pociągiem lub autobusem do Castellammare del Golfo, a stamtąd autobusem do Scopello- Lo Zingaro. Połączenia są marne (albo długo trzeba czekać, albo nie zdąża się na połączenie). Jeszcze gorzej z powrotem. Dużo łatwiej San Vito Lo Capo (autobusy wiele razy w ciągu dnia), ale stamtąd można jedynie organizować jakiś dojazd do Riserva taksówką - radzę umowić transfer na powrót, bo jak się wyjdzie z rezerwatu wieczorem można nie złapać żadnej okazji.
Jeśli samochodem, radzę pojechać od strony północnej - w ten sposób można jednocześnie zwiedzić San Vito Lo Capo i jechać dużo ciekawszą trasą. Żeby ze Scopello pojechać do San Vito trzeba objechać dookoła cały rezerwat.
Riserva można - polecam bardzo!!! - zwiedzać pieszo, jest kilka tras, łatwiejszych i trudniejszych, przy wejściu (bilet 3 euro) dostaje się plan, można też (za 1 euro) wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem (czwartki). Można oczywiście przejść do najbliższej zatoczki i tam pozostać.
Jest też możliwość wzięcia udziału w wycieczkach statkiem lub łodzią wzdłuż Riserva, z kilkoma przystankami w zatoczkach, na kąpiel. Wycieczki te odbywają się od czerwca do września. Są też wycieczki specjalnie dla nurków. Wycieczki wyruszają ze Scopello, z Castellammare del Golfo lub z San Vito Lo Capo. Jeśli ktoś szuka na ten temat informacji, chętnie przekażę te co mam.
Saliny - Nubia, Paceco, Marsala
Jechać (samochodem albo rowerem) wzdłuż portu i potem na Marsalę i na Saliny. Jednak najciekawsze saliny są w okolicach lotniska, koło wyspy Mozia, gdzie można dojechać autobusem, oraz w Marsali.
Marsala, Mazara
Z Trapani można zrobić jednodniową wycieczkę do tych dwu miast. Można pojechać autobusem lub pociągiem, połączeń jest sporo. Pół dnia starczy na obejrzenie każdego z tych pięknych miast. W Marsali warto zwiedzić muzeum salin.
Agrigento
Będąc w Trapani można zrobić całodniową wycieczkę do Agrigento. Nie jest to blisko, ale można tam dojechać autobusem, lub samochodem.
Segesta
Kogo interesują wykopaliska, może też wybrać się do Segesty i zwiedzić starożytny teatr i świątynię Elymów, oraz wykąpać się w termalnych źródłach (ok 40 km od Trapani).
No i oczywiście - PALERMO
Autobus Segesta co ok. pół godziny.