Podsumowanie, rady praktyczne

Na Pantellerię można dopłynąć promem z Trapani, z Palermo, z Rzymu. Prom płynie kilka ładnych godzin. Można też dolecieć samolotem z Trapani, z Palermo. Bilet na samolot Meridiana kosztował 70 euro (tam i z powrotem), lot trwa 40 minut. (w 2015 można tam polecieć tylko samolotem Alitalia, cena w obie strony 500 zł, w każdym razie poza sezonem).

Z lotniska NIE kursują autobusy*! Trzeba skorzystać z taksówek lub pulmino, okazji. Jeszcze trudniej dostać się NA lotnisko - za taksówkę z lotniska zapłaciłam 3,5E (ale to chyba była cena pulmino), ale ta sama taksówka (na telefon) na lotnisko kosztowala 10E! Jeśli ktoś wykupuje miejsce w dammuso, z reguły ma w ofercie transfer z i na lotnisko. (*W 2015 roku okazuje się, że teraz autobusy jeżdżą na lotnisko!)

Na wyspie kursują autobusy, ale jest to zaledwie kilka kursów dziennie, i to na różnych trasach, więc żeby skorzystać, trzeba byłoby mieć dużo czasu i trzeba by dobrze się rozeznać w tych trasach. Nawet w informacji turystycznej nie wiedzieli, ile kosztuje bilet autobusowy i jak kursują autobusy, choć dali mi rozkład jazdy... (2015: autobusy jeżdżą regularnie i praktycznie można zwiedzić wyspę bez samochodu - oczywiście, dużo chodząc ;)

Obejść wyspę można, ale trzeba by mieć na to kilka dni. Najlepiej byłoby pojechać tam na 3-4 dni, i może wypożyczyć samochód (ok 40 euro dziennie) lub motorino (35 euro). Można i rower (nie wiem czy jest wypożyczalnia) ale jeśli się chce zajechać wszędzie, to trzeba być wytrenowanym w jeździe górskiej i terenowej. (2015: no tak, można wypożyczyć samochód, ale trzeba umieć poruszać się po bardzo wąskich, często krętych drogach, umieć po takich drogach jechać wstecz - w przypadku spotkania samochodu z przeciwka, itp. Ja bym się nie zdecydowała!)

Na wyspie jest kilka hoteli, oraz przede wszystkim dammusi. Najtańsze dammuso 2-osobowe kosztuje ok. 45 euro dziennie (z własną kuchnią). Nie istnieją B&B, schroniska, nie wiem o campingach. (2015: nocowałam w B&B 2 Gatti, w zasadzie to nie B&B, ale mini-mieszkanie, ale cena umiarkowana (standard też), a właściciele cudowni). Kontakt do 2 Gatti na portalu.

Będąc tam  trzeba się dobrze zorientować w miejscowych zwyczajach - gdzie coś kupić, gdzie zjeść, żeby nie głodować i nie umierać z pragnienia, jak to mnie się przytrafiło:) To nie jest tak, że nie ma tam sklepów, barów, ludzi. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i ... come si fa... (2015 - potwierdzam ;)

Po więcej informacji na temat Pantellerii, oraz Sycylii zapraszam na serwis Jedziemy na Sycylię!

on 23 sierpień 2015
Odsłony: 1113

You have no rights to post comments