(cyt. Onet.pl) Pył piaskowy, który wiatr unosi z Sahary, jest bardziej niebezpieczny dla samolotów niż pył wulkaniczny - stwierdził naukowiec z włoskiego Instytutu Wiedzy o Atmosferze i Klimacie Gian Paolo Gobbi w wywiadzie dla "Corriere della Sera". Jak wskazuje naukowiec, piasek ma podobną wielkość, a jego koncentracja na dużych wysokościach jest większa niż w chmurze pyłu wulkanicznego.- To zjawisko występuje każdego roku przez 20 do 25 proc. czasu i jest często obserwowane we Włoszech, mimo to nigdy nie zamknięto z tego powodu ruchu lotniczego - twierdzi Gobbi w wywiadzie dla największego włoskiego dziennika. Gdy sirocco - wiatr znad północnej Afryki - jest silny, to na liściach drzew, szybach i balkonach w miastach południowych i środkowych Włoch osadza się charakterystyczny czerwony pył. Sirocco wieje zwykle na wiosnę, a gdy zdarza się w zimie, powoduje opady czerwonego śniegu. (koniec cytatu)

Deszcz z piaskiem z Sahary padał w moją pierwszą noc w Trapani... Później obserwowałam z ciekawością umorusane tym piaskiem samochody...

Opublikowano: 10 maj 2010
Odsłony: 671

Jeszcze dwa lata temu niemal nikt nie wiedział, co to Trapani, a w przewodnikach pisali, że nie ma tam nic do zwiedzania. Jak ktoś był w okolicy, to kierował się prosto na Erice i opuszczał to miasto nie zaglądając tam ani na chwilę. Dziś Trapani stało się sycylijskim (a może włoskim?) centralnym lotniskiem Rayanera, niektórzy prosto z lotniska jadą do Palermo, ale są tacy co się zastanawiają, co tu można zwiedzić i gdzie stąd pojechać. Ponieważ Trapani to moje odkrycie i AMORE MIO :) - chcę Was namówić - nie mijajcie Trapani obojętnie! Poniżej postaram się umieścić jak najwięcej informacji użytecznych w podróży.

Zapraszam też wszystkich, którzy pytają mnie o rady marząc o podróży na Sycylię, na tworzony przeze mnie serwis Jedziemy na Sycylię!

Dojazd z lotniska Birgi:

Samolot  przylatuje o 22.55, o 23.30 jest autobus linii AST (cena 4,50). Jest też - na tym samym stanowisku - inny autobus, który jedzie do Palermo. Za kurs do Trapani bierze 8 euro, więc różnica jest spora! Autobus zatrzymuje się przy Autostazione (obok dworca kolejowego) i w porcie. (uwaga, to dane z 2010 r!)

Opublikowano: 12 maj 2010
Odsłony: 861