Laboratorio Internazionale della Comunicazione (zwany po prostu Lab), to kontynuacja kursu języka włoskiego dla cudzoziemców, organizowanego przez mediolański Universita Cattolica di Sacro Cuore od 1963 roku. Byłam stypendystką kursu w 1976 roku, gdy siedzibą był średniowieczny zamek Castello Brandolini w Cison di Valmerino, Veneto (patrz podróż Castello Brandolini, na razie na Kolumberze).
W 1980 roku prof. Bruno de Marchi przekształcił wakacyjny kurs językowy w nową, unikalną we Włoszech formę - kurs kultury i języka, i tak powstalo Laboratorio Internazionale della Comunicazione. Od tego też czasu siedzibą Lab został region Friuli Venezia Giulia (początkowo miasta Trieste, Udine, Gorizia, Cividale e Tolmezzo, a od 1989 roku Gemona del Friuli. W ten sposób kurs przestał za główny cel stawiać naukę języka, a zajął się elementami kultury, takimi jak literatura, film, muzyka, historia, teatr, dziennikarstwo i inne.
Podczas trwania Lab przeprowadzane są seminaria z udziałem naukowców, pokazy filmowe, zapraszani są włoscy artyści, kwitnie także oczywiście życie towarzyskie... Organizowane są cotygodniowe wycieczki, spektakle i pikniki, oraz mecz piłki nożnej Professori x Studenti. Na koniec kursu przeprowadzane są egzaminy z kilku przedmiotów, a warsztaty urządzają wystawy.
Kursanci mieszkają w gościnnych rodzinach Gemony, a gospodarze - ciekawostka - nie otrzymują żadnego wynagrodzenia, jedynie zwrot kosztów! Dla rodzin jest to często niezwykła okazja do poznania przybyszy i zaoferowania im wszelkiej pomocy i życzliwości, niejednokrotnie prześcigają się w gościnności, organizują wycieczki i spotkania, zastępując swym gościom rodziców.
Lab przyjmuje osoby o udokumentowanej, biegłej znajomości języka włoskiego, trwa 5 tygodni. Osoby zainteresowane znajdą więcej informacji na ten temat tutaj